Jak powinny być zaprojektowane schody na wymiar na konstrukcji metalowej?

Data dodania: 03.05.2020


Schody muszą być funkcjonalne, estetyczne, wygodne i co najważniejsze – bezpieczne! Jeśli nasza konstrukcja spełnia w jednym momencie te cztery funkcje, możemy mówić o tym, że w naszych domach mamy dobre schody na wymiar na konstrukcji metalowej.

Gdzie można umieścić schody na wymiar na konstrukcji metalowej?

Schody na wymiar na konstrukcji metalowej powinny być uwzględnione już w gotowym projekcie domu. W dużej części przypadków schody umieszczone są w przestrzeni komunikacyjnej. Mowa tutaj o korytarzach lub o specjalnych klatkach zamkniętych przeznaczonych na tego typu konstrukcje. Jednak ostatnio coraz większa ilość osób wybiera konstrukcje schodów, które są umiejscowione w salonie łącząc parter z poddaszem. Dodatkowo dopasowuje się do tego kuchnię otwartą na salon, dzięki czemu powstaje jedno, duże pomieszczenie. Tego typu rozwiązania sprawiają, że cała przestrzeń wydaje się jeszcze większa niż jest faktycznie. Jeżeli zdecydujemy się na schody w salonie, to na ich wykonanie będzie potrzebne ok. 5-7 m2. Dla porównania schody z zamkniętą klatką potrzebują około 10 m2.

Idealnie dopasowane schody

Jeżeli chodzi o schody na wymiar na konstrukcji metalowej, to jest to rozwiązanie w dużej mierze pasujące do nowoczesnych wnętrz. Przykładem mogą tu być minimalistyczne wnętrza skandynawskie. Tak, są one droższe od gotowych projektów, które można od ręki zakupić. Indywidualnie zamówione schody mają tą zaletę, że będą zawsze dopasowane do naszych potrzeb – nawet, jeżeli będzie nam zależało na fantazyjnie wykonanej konstrukcji. Schody umieszczone w gotowym projekcie z reguły są bardzo trudne do przestawienia. Często w takich przypadkach bywa, że schody trafiają do nieodpowiednich miejsc, gdzie stopnie są nierówne lub schody zostawiają za mało miejsca do przejścia. Osoby decydujące się na indywidualne zamówienie mogą tak naprawdę puścić swoje wodze fantazji. Jeżeli wszystko będzie miało przysłowiowe “ręce oraz nogi”, to można pozwolić sobie na najbardziej ekstrawaganckie wykonanie schodów łączących parter z wyższymi piętrami domu lub z piwnicą. Przy projektowaniu i umieszczaniu schodów na planie należy również pamiętać o tym, że ich konstrukcja nie może zabierać nam światła naturalnego i dziennego w pomieszczeniu. Odpowiednio wykonane schody staną się efektowną ozdobą podziwianą również przez odwiedzających nas gości.