Jak szybko posprzątać dom

Data dodania: 18.04.2017


Na co dzień jesteśmy tak zabiegani, że często zapominamy o tym, aby regularnie sprzątać otaczającą nas przestrzeń. Odkładany porządki na później ponieważ są męczące i zabierają dużo czasu. Jednak warto do naszej rutyny dodać kilka prostych i szybkich czynności, które zapobiegną gromadzeniu się kurzu i brudu. Podpowiadamy, jak szybko posprzątać dom.

W pierwszej kolejności musimy dobrać odpowiednie narzędzia do sprzątania, które ułatwiają sprzątanie, a także czynią je o wiele przyjemniejszą czynnością. Przykładowo, odkurzacz powinien być lekki, aby noszenie go po schodach nie stanowiło problemu, ściereczki do kurzu muszą być wykonane z odpowiedniego materiału, który z łatwością będzie zbierał zanieczyszczenia (np. mikrofibry), natomiast mop powinien mieć funkcję maksymalnego wyciśnięcia wody. Jest to szczególnie ważne gdy posiadamy parkiety oraz schody drewniane, których nie należy narażać na działanie nadmiaru wody.

Jeśli posiadamy już odpowiednie narzędzia do pracy, warto się rozważyć zmianę wystroju wnętrza. Przykładowo, jeśli większość powierzchni jest zajęta przez ozdoby, można się zastanowić czy wszystkich potrzebujemy. Ograniczając ilość dekoracji, szczególnie małych przedmiotów, skrócimy proces ścierania kurzu. Oczywiście jeśli nie jesteśmy w stanie się rozstać z bliskim naszemu sercu ozdobami, możemy zrezygnować ze zmian.

Podejmując się sprzątania należy pamiętać o tym, że nie będziemy w stanie oczyścić całego domu za jednym razem. Regularne sprzątanie wcale nie oznacza, że musimy sprzątać codziennie. Warto rozdzielić poszczególne czynności i wykonywać je w różne dni np. mycie podłóg możemy zaplanować na sobotę, wycieranie kurzy na piątek, a pranie firanek na pierwszy dzień miesiąca. Nie warto za każdym razem wykonywać wszystkich czynności pielęgnacyjnych jednego dnia, ponieważ zabiorą nam cały wolny czas. Razem z rodziną możemy wspólnie wybrać jeden dzień w miesiącu, w którym będziemy sprzątać razem. Grupowe sprzątanie umożliwi nam także wykonanie większej ilości prac w krótkim czasie oraz przy niewielkim wysiłku.

Sprzątajmy regularnie. Motywując się do częstego robienia porządków nie tylko oczyścimy naszą przestrzeń, ale także zredukujemy ilość brudu, który będziemy musieli sprzątnąć następnym razem. Warto zachęcić wszystkich domowników, do sprzątania po sobie np. w kuchni, po przygotowywaniu posiłków oraz do odkładania rzeczy na swoje miejsce. Dobre przyzwyczajenia pomogą nam zaoszczędzić czas, a my będziemy cieszyć się czystą przestrzenią.