Jakie schody w małych wnętrzach?

Data dodania: 30.12.2016


 

Niewielu ludzi może sobie pozwolić na okazałe rezydencje z mnóstwem pokoi. Powodów może być wiele: kwestie finansowe, mała działka, odziedziczony gotowy dom. Małe wnętrza o wiele trudniej jest atrakcyjnie zaaranżować, by nie czuć się przytłoczonym nadmiarem mebli i dekoracji. Ta sama zasada funkcjonuje także przy wyborze schodów. Jakie schody w małych wnętrzach należy umieścić, by nie zdominowały pomieszczenia?

Schody spiralne

Klasycznym przykładem są schody drewniane lub metalowe w kształcie spirali. Spośród szerokiej oferty schodów na wymiar i gotowych modeli, pod względem ilości zajmowanego miejsca posiadają najbardziej ekonomiczną konstrukcję. Schody pną się ku górze niemal w pionie, dzięki czemu klatka schodowa zajmuje naprawdę minimalny metraż. Jednak takie schody powinny być stosowane w ostateczności albo w miejscach, które nie będą zbyt intensywnie użytkowane. Położenie i forma ich stopni jest niestety niewygodna. Stopnie mają kształt trapezu, przez co w węższym miejscu stopa może się łatwo ześlizgnąć. Ponadto w takiej klatce schodowej nie zmieścimy ani jednego mebla, który chcielibyśmy przenieść pomiędzy piętrami. Jednak trzeba przyznać, że są to schody, które należą do grupy najbardziej efektownych (sprawdź ofertę: schody drewniane Poznań).

Schody kacze

Jeśli wolimy przestrzenie otwarte, można zastanowić się nad budową schodów kaczych. Nie jest to najpiękniejsze rozwiązanie, jednak dzięki specjalnej budowie stopni, jesteśmy w stanie uzyskać konstrukcję bardziej stromą, która nie zajmie wiele miejsca. Czy wybierając schody kacze, jesteśmy skazani na designerskie faux pas? Niekoniecznie! Można poszukać firm, które oferują usługi CNC i według indywidualnego projektu stworzą efektowne, dobrze prezentujące się schody kacze.

Alternatywy

Jeśli bardziej niż na powierzchni zależy nam na uzyskaniu wrażenia lekkości, można rozejrzeć się w ofercie schodów szklanych, półkowych lub ażurowych. Szklane wniosą wrażenie nowoczesności, ale nie będą przytłaczały swoją konstrukcją. Schody półkowe to kwintesencja lekkości – wydaje się, jakby niemal lewitowały w powietrzu. Można również zastosować klasyczny model schodów, tylko że z ażurowymi elementami, wykonany przy pomocy usługi CNC. Dzięki temu uzyskamy oryginalne wzory, stanowiące doskonałą ozdobę wnętrza.

Domy Kołobrzeg

Czy małe wnętrza muszą się odznaczać nieciekawym wystrojem? Udowodniliśmy, że wręcz przeciwnie. Jednak nie jest to łatwe zadanie i najlepiej posłużyć się projektem indywidualnym, wykonanym przez fachowców, by schody zostały idealnie dopasowane do pomieszczenia, w którym się znajdą.