Mały dom zamiast mieszkania

Data dodania: 28.03.2017


Coraz większą popularność na rynku zyskują małe, ekonomiczne domy. Nabywcy takich konstrukcji kierują się nie tylko kwestiami finansowymi, ale także nowoczesnym stylem życia. Jednak należy zadać sobie bardzo ważne pytanie czy to się opłaca? Czy warto wybrać mały dom zamiast mieszkania?

Jednym z plusów posiadania małego domy jest to, że możemy skorzystać z szerokiego wachlarza możliwości zagospodarowania otaczającej nas przestrzeni. Jeśli działka jest wystarczająco duża możemy posadzić na niej większą ilość drzew albo wykorzystać ziemię pod uprawę warzyw. Prawdziwi pasjonaci ogrodnictwa i zwolennicy zdrowego odżywiania mogą pokusić się o budowę małej szklarni.

Jednak największą zaletą jest oczywiście cena inwestycji. Większość ludzi zamieszkujących duże domy płaci niesamowicie wysokie opłaty za ogrzewanie i prąd, nie wspominając już o kosztach samej budowy. Dlatego decydując się na mały dom, wybieramy przede wszystkim oszczędność.

Obecnie coraz bardziej modny staje się świadomy styl życia, który przekłada się tylko na sposób żywienia, ale na sposób zarządzania pieniędzmi. Taki sposób życia uczy nas, że nie można wyrzucać pieniędzy w błoto, ale należy odpowiednio nimi zarządzać. Jednym ze sposobów odpowiedniego rozporządzania pieniędzy może być budowa lub zakup małego domu.

Najtrudniejszą rzeczą, z którą będziemy musieli się zmierzyć będzie przyzwyczajenie do małej przestrzeni, szczególnie gdy całe życie spędziliśmy w domu o standardowym rozmiarze. Nieprzystępność niewielkich pomieszczeń objawia się szczególnie tym, że wszystko widać jak na dłoni. Można odnieść wrażenie, że rzeczy, które posiadamy niepotrzebnie zajmują miejsce. Nie należy zapominać o tym, że na małej powierzchni bardzo łatwo jest nabałaganić, dlatego jeśli jesteśmy osobami nieoswojonymi ze sprzątaniem, będziemy musieli nauczyć się odkładać rzeczy na ich miejsce. W małym domu przestrzeń można organizować na kilka sposobów: można zainstalować pojemne skrytki w podłodze, zamontować antresolę i oszczędzające miejsce spiralne schody drewniane lub po prostu wybudować w ogrodzie schowek lub altanę, w których będziemy mogli trzymać ewentualny nadmiar przedmiotów i mebli.

Decydując się na mały dom musimy mieć pewność, że będzie spełniał nasze oczekiwania i pasował do naszych codziennych potrzeb. Jeśli posiadamy dużą rodzinę, możemy zwyczajnie nie pomieścić się ze wszystkim na małej powierzchni, ale jeśli mieszkamy sami w wielkim domu, przeprowadzka do mniejszej przestrzeni jest jak najbardziej wskazana. Niezależnie od tego, ww jakim wieku jesteśmy, warto omówić plan budowy poszczególnych elementów ze specjalistami, np. z firmy wycenaschodow.pl, aby zadbać o komfort i bezpieczeństwo domowników, nawet jeśli przestrzeń mieszkalna jest niewielka.