Neutralny wystrój wnętrza

Data dodania: 18.04.2017


Wybór stylu, jakim będzie charakteryzowało się nasze wnętrze to niełatwe zadanie. Wchodząc do gotowej przestrzeni, jesteśmy nie tylko ograniczeni miejscem, ale także wystrojem. Wiele domów i mieszkać na wynajem jest urządzonych w sposób neutralny, aby najemca mógł wypełnić przestrzeń w dowolny sposób. Taki styl opiera się na szarych i beżowych odcieniach, popularne są też białe ściany, czasem spotyka się prostą, drewnianą podłogę. Jednak neutralny wystój wnętrza nie musi od razu oznaczać nudy.

Kolory wpisujące się w styl neutralny niekoniecznie muszą stawać nam na przeszkodzie w personalizacji przestrzeni. W rzeczywistości, mogą stać się idealną bazą do stworzenia dowolnej kompozycji. Należy zwrócić szczególną uwagę na każdy element wystroju, który będziemy chcieli dodać do przestrzeni, ponieważ właśnie one zadecydują o tym, jakiego charakteru ostatecznie nabierze wnętrze. Odpowiednie podejście do tematu oraz świadomość sytuacji pozwoli nam udekorować każde wnętrze w sposób, który będzie zgodny z naszymi upodobaniami, a jednocześnie nie będzie się kłócił z zastanym stylem.

Jednym z najważniejszych elementów wnętrza są meble. Aby ułatwić sobie dekorowanie pomieszczeń, należy wybierać meble w kolorach neutralnych (białe, szare, beżowe). Półki, biurka, stoły oraz krzesła to idealne elementy, które można zakupić w tych odcieniach. Takie podejście do tematu jest kluczowe dla zapewnienia przyjemnego odbioru pomieszczenia.

Aby w całości nie pozbawić wnętrza koloru, należy zastanowić się nam doborem odpowiednich, pełnych barw akcesoriów. Drobne elementy wystroju można z łatwością wymieniać w zależności od nastroju. Przykładowo, zmiennymi elementami są zasłony, poduszki, koce, obrusy i klosze lamp. To właśnie dzięki nim możemy ciągle próbować nowych sposobów na dodanie wnętrzom życia.

Paleta kolorów, za jakiej możemy wybierać jest bardzo szeroka. Jednak zachowamy umiar podczas projektowania wystroju wnętrza. Jeśli postanowimy iść w stronę kontrastów, nie oznacza to, że musimy od razu wybrać najjaskrawszy, neonowy kolor – taki odcień jedynie zaburzy kompozycję wnętrza. Przykładowo, jeśli wnętrze wynajmowanego domu zdobią ciemne schody drewniane oraz pasujące do nich podłogi, a ściany pomalowane są na biało, akcesoria mogą mieć odcień liliowy lub miętowy. Warto też docenić potencjał czarnych elementów wystroju, które dodane do neutralnej przestrzeni, paradoksalnie dodają jej barw i ciepła.

Podczas wybierania odpowiednich dodatków do neutralnego wystroju wnętrza, należy przede wszystkim znaleźć umiar w wyborze poszczególnych elementów. Nie ma nic złego w eksperymentowaniu, jednak wprowadzenie zbyt wielu równych akcesoriów do przestrzeni, może zakłócić równowagę kompozycji, a tego oczywiście nie chcemy.