Oświetlenie schodów

Data dodania: 02.10.2016


Dobre schody na wymiar są przede wszystkim efektowne, funkcjonalne i bezpieczne. Na ich doskonały wygląd, a przede wszystkim bezpieczeństwo, wpływa odpowiednie oświetlenie. Światło lampy znajdujące się w pomieszczeniu może być niekiedy niewystarczające. Wystarczy, że staniemy tyłem do żarówki i cała droga pozostanie w cieniu. Fachowo wykonane oświetlenie schodów jest rozwiązaniem nie tylko praktycznym, ale także designerskim. Jeśli zatroszczymy się o to odpowiednio wcześniej, taką usługę zrealizuje dla nas producent schodów. Natomiast równie dobrze możemy postarać się o oświetlenie już na gotowe schody.

Oświetlenie punktowe

To tradycyjny sposób oświetlenia schodów. Najczęściej są to pojedyncze lampki umieszczane nisko na ścianach, tuż przy stopniu. Oprawa powinna być płaska, ponieważ wystające kształty umieszczone na tej wysokości byłyby narażone na liczne uszkodzenia. Strumień światła kieruje się zawsze ku dołowi, a promienie powinny być rozproszone. W tym rodzaju oświetlenia możemy stosować tradycyjne halogeny, ale także żarówki LED.

Winter Polska

Oświetlenie liniowe

Do tej aranżacji najbardziej nadają się taśmy LED i światłowody. Umieszcza się je pod stopnicami, co daje piękny, jednolity efekt. W przypadku stopni ażurowych, ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie źródła światła pod stopniami. Jest to najbardziej spektakularne rozwiązanie, a do tego wyjątkowo praktyczne.

Oświetlenie górne

To po prostu lampy zawieszone na suficie nad drewnianymi schodami. Na pewno będą pomocne podczas nocnych spacerów, ale mniej efektowne od dwóch poprzednich rozwiązań.

Jakie oświetlenie wybrać?

Zazwyczaj używa się jednego z trzech rodzajów oświetlenia schodów: halogenu, lampek LED i światłowodu. W momencie zakupu halogeny są najtańsze, jednak najszybciej się zużywają i potrzebują dużych ilości energii. Lampki LED mogą świecić o wiele dłużej (ok. 50 000 godzin), nie nagrzewają się i zużywają bardzo mało energii. Natomiast światłowody w teorii nie posiadają czasu zużycia. Po pięciu latach tracą ok. 15% jasności.

Wybranie rodzaju oświetlenia schodów to jeszcze nie koniec. Aby uzyskać oczekiwany efekt, trzeba określić swoje preferencje: czy interesuje nas ciepłe, przytulne światło, czy oświetlenie nowoczesne, chłodne i minimalistyczne? Jakie światło wyeksponuje najlepiej nasze schody, podkreśli ich barwę i kształt? Czy światło ma być dyskretne, czy przykuwające uwagę? Istotną kwestią jest etap budowy schodów – czy zamierzamy uwzględnić oświetlenie już w samym projekcie, czy chcemy je założyć na gotowy mebel? To pytania, z którymi najlepiej zwrócić się do eksperta. Ty masz pomysł, on zna się na rzeczy – to idealne warunki, by stworzyć niepowtarzalną aranżację schodów.


Więcej na: wycenaschodow.pl