Nietypowe pomysły na przestrzeń pod schodami

Data dodania: 02.10.2016


Schody to jeden z tych elementów domu, który może pełnić dwie funkcje – użytkową oraz dekoracyjną. Niestety przeważnie zajmują sporo miejsca, a w małych mieszkaniach liczy się każdy centymetr kwadratowy. Na szczęście pomysłowość ludzka jest nieograniczona i znalazła rozwiązanie problemu niewielkich powierzchni. Można zwrócić się bezpośrednio do producenta schodów lub wykorzystać gotowy model, by przestrzeń pod schodami zaaranżować użytkowo i praktycznie.

Najczęściej puste miejsce pod schodami wykorzystane jest bez konkretnego pomysłu. Możemy tam znaleźć albo stertę gratów, albo nikomu niepotrzebne meble, albo zabałaganioną komórkę. Jednak schody mogą pełnić znacznie więcej funkcji, niż nam się wydaje. Choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, wyraźnie określają charakter wnętrza, nadają mu osobowość. Schody na wymiar pomagają w zaplanowaniu kreatywnej aranżacji przestrzeni. W zależności od pomieszczenia, w jakim się znajdują, możemy je wykorzystać w zupełnie inny sposób.

Schody na korytarzu

Tutaj schody można potraktować mniej designersko, a bardziej roboczo. Jeśli mamy zwierzaka, puste miejsce można odpowiednio zabudować, przez co powstanie domowa buda dla psa lub przytulna przestrzeń dla kota. Można oczywiście zastosować inne rozwiązanie. Wystarczy umieścić tam legowisko, dostarczyć koce, miski – i już. Nasz pies, kot czy jakikolwiek inny zwierzak zyska swoją osobistą przestrzeń. Jeśli nie mamy pupila, skosy schodów mogą posłużyć jako miejsce do podwieszania rowerów. W wypadku braku rowerów czy zwierzaka – można urządzić tam półki lub stylowe szuflady na codzienne przedmioty.

Schody w salonie

Przestrzeń pod schodami jest idealnym miejscem na umiejscowienie domowej biblioteczki. Wystarczy dodać kilka półek, zapełnić je książkami i powstanie wspaniałe, klimatyczne uzupełnienie wnętrza. Można również wstawić tam niewielką ławeczkę ze stylowymi poduszkami, dzięki czemu uzyskamy maleńką czytelnię. Producenci schodów często realizują takie wykończenia, dlatego nie musimy się martwić o porządne wykonanie (zobacz: schody Szczecin).

Schody w kuchni

Jest to raczej rzadka sytuacja, ale jeśli trafimy na schody w kuchni – również można je twórczo zaadaptować. Będą dobrze służyć jako miejsce na lodówkę, półkę z produktami spożywczymi lub winem. Niekiedy da się tam umieścić cały zestaw pod zabudowę, na który składa się sprzęt AGD z kuchenką i zlewem włącznie. W ekstremalnych przypadkach pod schodami można zmieścić nawet niewielką toaletę.

Jak widać, twórcze, funkcjonalne i stylowe aranżacje przestrzeni pod schodami jest w zasięgu ręki. Nie trzeba się zachwycać klimatycznymi zdjęciami z Instagrama, można mieć taki widok na co dzień, u siebie w domu. Wystarczy dobrze określić możliwości gotowych schodów lub skontaktować się z producentem schodów na wymiar, aby zrealizowali projekt według naszego pomysłu.