Renowacja schodów drewnianych

Data dodania: 02.10.2016


Trzeszczące stopnie, odchodzący lakier – użytkowanie schodów z takimi defektami to nic przyjemnego. Kiedy czujemy, że nasz wiekowy mebel traci na atrakcyjności, mamy dwa wyjścia. Pierwsze to producent schodów, który przybędzie nam z pomocą i udzieli wskazówek odnośnie odpowiedniej pielęgnacji drewna. Drugie – spróbować we własnym zakresie tchnąć w schody nowe życie. Sposobem na to jest renowacja schodów drewnianych – możemy zlecić to jakiejś firmie albo samemu podjąć wyzwanie.

Zrób to sam

Własnoręczna renowacja drewnianych schodów może trwać kilka dni, dlatego warto zarezerwować na to trochę czasu i uzbroić się w cierpliwość. Uszkodzenia mechaniczne, upływ czasu i częste użytkowanie powoduje, że powierzchnia stopni i poręczy się ściera, lakier się łuszczy i szarzeje, niekiedy można nawet trafić na drzazgi. Od czego trzeba zacząć?

Przygotowanie powierzchni

Pierwszy krok – przygotowanie podłoża. Należy zetrzeć pierwszą warstwę lakieru gruboziarnistym papierem ściernym lub szlifierką oscylacyjną. Drugi sposób jest szybszy, natomiast pierwszy bardziej precyzyjny, dlatego warto zaopatrzyć się w oba narzędzia. Mniejsze ubytki starajmy się ścierać, natomiast większe trzeba będzie uzupełnić specjalną masą przeznaczoną do drewna. Gdy zetrzemy lakier i dostaniemy się do „żywego drewna”, należy dokładnie usunąć pył i odtłuścić powierzchnię za pomocą acetonu.

Lakierowanie drewna

Kolejnym etapem jest nałożenie lakieru. Jeśli schody nie są często użytkowane, można użyć specjalnego oleju z woskiem pielęgnującym drewno. To znacznie lepsze rozwiązanie dla samego surowca, jest także przyjemniejsze w dotyku. Natomiast najbardziej popularnym i tańszym sposobem pokrycia schodów jest nałożenie lakieru. To proces długotrwały, ponieważ każda warstwa powinna schnąć co najmniej 6 godzin. Optymalnie kładzie się 3 warstwy lakieru, choć zależy to również od gatunku drewna. Przed nałożeniem ostatniej należy delikatnie oszlifować powierzchnię papierem ściernym – i ponownie usunąć pył. Schody powinny zostać pokryte lakierem ochronno-dekoracyjnym. Możemy zastosować klasyczny bezbarwny albo puścić wodze fantazji i spróbować różnych kolorów. Ostatnio także modne są naklejki umieszczane na stopniach.

Sposób na skrzypiące schody

W przypadku skrzypiących schodów należy dokładnie zbadać, w których miejscach są luzy. Irytujący odgłos powstaje przez ocieranie się o siebie różnych elementów, np. gwoździa o stopień. Trzeba wtedy wszystko dokładnie dokręcić lub połączyć trące się elementy wkrętami samonawiercającymi. Jeśli to rozwiązanie nie wystarczy, najlepiej zwrócić się o pomoc do fachowca lub poradzić się producenta schodów.

Pomoc specjalistów

Renowacja schodów to przedsięwzięcie czasochłonne i wymagające. W trakcie wykonywania takich prac można nieraz się zniechęcić, szczególnie jeśli robimy to po raz pierwszy. Jeśli obawiamy się własnoręcznej konserwacji drewna takiej konstrukcji warto zwrócić się do firmy zajmującej się produkcją schodów na zamówienie, która może pomóc w sposób profesjonalny zabezpieczyć lub odnowić drewno na schodach na kolejne lata użytkowania.

Takie wskazówki od fachowców, którzy na co dzień pracują przy produkcji drewnianych schodów na wymiar mogą nam później posłużyć do systematycznej pielęgnacji schodów na co dzień. Wtedy wystarczy już tylko zaopatrzyć w odpowiednie narzędzia i ruszać do pracy, a efekty naszych wysiłków na pewno będą satysfakcjonujące.


Projekty, produkcja i montaż schodów na zamówienie: wycenaschodow.pl