Schody drewniane w starym stylu

Data dodania: 15.02.2017


W ostatnim czasie ogromną popularnością cieszy się aranżacja wnętrz w stylu minimalistycznym, jednak nie brakuje osób, które szukają zupełnie innego sposobu na urządzenie swojego domu. Jak powinny wyglądać schody drewniane w starym stylu i w jakich wnętrzach najlepiej się sprawdzają?  

Wnętrze w stylu rustykalnym

Klasyczne schody to obowiązkowe uzupełnienie wnętrza w stylu rustykalnym. Przestrzeń rustykalna powinna przywodzić na myśl swojskie klimaty domku położonego za miastem. Aranżacja wnętrza w stylu rustykalnym chętnie sięga po jasne kolory, naturalne materiały tekstylne i wykończeniowe. Stąd w tego typu pomieszczeniach nie może zabraknąć między innymi drewna, które od razu nadaje wnętrzu przytulnego, domowego charakteru. Przestrzeń w stylistyce rustykalnej bardzo dobrze komponuje się z dodatkami i akcesoriami w stylu sielankowym, głównie z pledami, narzutami, wazonami i roślinami.

Schody drewniane w starym stylu

Wnętrze w stylu rustykalnym, urządzone w duchu klasycznego, swojskiego domku, wymaga odpowiedniego dopełnienia w postaci schodów, które będą stanowić spójny element całej aranżacji. Planując drewniane schody w domu warto szukać inspiracji klasycznych, prostych projektach takich konstrukcji. Doskonale będą wyglądać schody samonośne, które wizualnie nadają wnętrzu lekkość i nie przytłaczają przestrzeni, tak jak betonowe schody wylewane.

W zależności od dostępnego miejsca i warunków technicznych warto wziąć pod uwagę między innymi drewniane schody dwubiegowe ze spocznikiem albo dekoracyjne schody gięte. Tego typu konstrukcje idealnie wpisują się w klimat rustykalnego domu, ze względu na swój klasyczny charakter.

Jakie drewno na schody w starym stylu

Oprócz wyboru odpowiedniego kształtu i konstrukcji schodów trzeba pamiętać o tym, aby znaleźć idealnie pasujący gatunek drewna. Decyzja ta powinna być oparta w pierwszej kolejności o całość aranżacji domu – schody muszą harmonijnie uzupełniać pozostałe elementy wnętrza. Kolejnym kryterium jest wybór takiego drewna, które jest zgodne z założeniami stylu rustykalnego. Tym samym zazwyczaj można wyeliminować gatunki drewna egzotycznego – o wiele lepiej sprawdzą się rodzime odmiany. Jeśli urządzamy dom w stylu rustykalnym zachowanie tej spójności pomiędzy wszystkimi stolarskimi elementami pomieszczeń wnętrza będzie dość łatwa do osiągnięcia.