Schody kręcone – czy warto je budować

Data dodania: 28.10.2016


Schody w domu piętrowym mogą pełnić różne funkcje: wyłącznie użytkową, ale również ozdobną i reprezentacyjną. Co zrobić, jeśli miejsca na montaż jest mało? Czy jest się skazanym na mało efektowne schody kacze lub drabinkę? Na szczęście istnieje wyjście, które rozwiązuje problem niewielkiej przestrzeni i dobrego designu.

Schody kręcone są dobrym rozwiązaniem dla małych pomieszczeń, a odpowiednio zaprojektowane, mogą stanowić efektowną ozdobę domu. Dzięki swojej typowej konstrukcji można je kupić jako gotowy produkt. Jeszcze przed montażem da się zrobić wizualizację, jak całość będzie się prezentować we wnętrzu. Możliwe są też do wykonania schody na wymiar (np. schody Szczecin), jeśli klient posiada własną wizję konstrukcji albo chce, by producent zaproponował mu oryginalny i niepowtarzalny projekt. Całość takich schodów opiera się na metalowym, drewnianym lub murowanym słupie, do którego montowane są stopnie. Konstrukcja ma najczęściej przekrój okręgu o średnicy 130-200 cm, jednak w niewielkich wnętrzach możliwe jest wykonanie jeszcze mniejszej formy.

Fado Szczecin Wypożyczalnia

Schody spiralne mogą być wykonane z przeróżnych materiałów: drewna, metalu, kamienia. Ich forma daje pole do różnych pomysłowych rozwiązań, co zwykle każdy producent schodów chętnie wykorzystuje. Najtańsze są schody metalowe – kosztują ok. 3 tys. zł. To rozwiązanie dobre dla pomieszczeń nowoczesnych, jednak nie pasuje do każdego wnętrza. Najbardziej uniwersalnym, ale też najdroższym wyjściem jest montaż schodów drewnianych. Komponują się z każdym stylem, można je wykonać w wielu technikach. Producenci oferują schody na wymiar (zobacz: schody Szczecin) w rozmaitych konfiguracjach.

Dzięki temu, że schody pną się do góry niemalże pionowo, można uzyskać bardzo dużo miejsca. Jest to korzystne dla małych domów lub dla wnętrz już zagospodarowanych, gdzie nagle pojawiła się potrzeba zaadaptowania wyższej kondygnacji. Jednak takie schody należą do grupy najmniej wygodnych. Nierówna szerokość stopni i stromizny powodują, że trudno się po nich wspinać starszym ludziom oraz dzieciom. Minięcie się dwóch osób również jest bardzo utrudnione. Wnoszenie mebli i większych sprzętów jest właściwie niemożliwe, dlatego należy je wnieść przed montażem schodów albo mieć drugą, alternatywną drogę.

Schody kręte niestety nie są praktycznym rozwiązaniem, jednak w przypadku małej powierzchni do wykorzystania, będą najlepszym wyborem. Zarówno schody na wymiar, jak i gotowe modele, są najbardziej efektowne spośród wszystkich możliwości. Jeśli mają być użytkowane okazjonalnie, warto rozważyć ich budowę także w przypadku większych pomieszczeń – są znacznie tańsze niż tradycyjne schody, a przy tym równie ładne. Aby zwiększyć ich atrakcyjność, można zlecić producentowi (zobacz: wycenaschodow.pl) wykonanie oryginalnych balustrad lub innych ozdobników, co w pewnym stopniu zrekompensowałoby trudności przy ich użytkowaniu.