Schody w domu z dziećmi

Data dodania: 24.11.2016


Budowa domu dla całej rodziny to nie lada wyzwanie zarówno dla architekta, jak i inwestora. Każdy przyszły mieszkaniec takiej nieruchomości powinien znaleźć kąt wyłącznie dla siebie, ale nie może w nim też zabraknąć przestrzeni do wspólnego spędzania czasu. Jednak najważniejsze jest to, aby wnętrze takiej nieruchomości było po prostu bezpieczne dla każdego lokatora. Szczególny problem w tej kwestii rodzinom z dziećmi mogą sprawiać schody, które bywają zagrożeniem nawet dla dorosłych. Jak powinny wyglądać schody w domu z dziećmi?

Bezpieczna konstrukcja

Podstawą przy projektowaniu schodów do domu, w którym mieszkają małe dzieci jest bezpieczna konstrukcja. Szczególnie dobrze sprawdzają się schody ze spocznikiem. Tego typu schody, dzięki powierzchni podestu, który oddziela od siebie dwa biegi konstrukcji pozwalają na bezpieczne zatrzymanie się w trakcie wchodzenia lub schodzenia. W przeciwieństwie do schodów zabiegowych, konstrukcje dwubiegowe z podestem cechują się stopniami o jednakowej szerokości, więc chodzenie po nich jest po prostu bardziej stabilne i wygodne. Jest to szczególnie ważne w przypadku najmłodszych, dla których schody same w sobie stanowią wyzwanie, nawet jeśli nie są szczególnie strome.

Schody projektowane na wymiar: schody drewniane Szczecin

Dodatkowa ochrona

Żeby ułatwić dzieciom poruszanie się po schodach i zapobiec przykrym upadkom warto także pomyśleć o wykończeniu powierzchni stopni. Można to zrobić na przykład sięgając po wykładzinę docinaną na wymiar albo korzystając ze specjalnych nakładek antypoślizgowych. Zmniejszy to prawdopodobieństwo poślizgnięcia się i upadku ze schodów.

Stabilne barierki

Zamawiając schody do domu z dziećmi bardzo ważny jest dobór balustrady. Chociaż aktualnie obserwujemy silny trend projektowania schodów bez barierek, zdecydowanie nie powinniśmy z nich rezygnować, jeśli ze schodów mają korzystać nasze pociechy. Warto dopilnować, aby barierka nie tylko zapewniała wygodne wsparcie podczas chodzenia po schodach, ale również żeby sama w sobie nie stanowiła zagrożenia dla maluchów. Na przykład zbyt szeroko rozstawione tralki mogą zakończyć się głową dziecka zaklinowaną między deskami.

Oprócz balustrady często niezbędny wydaje się montaż specjalnych bramek zabezpieczających. Sięgają po nie rodzice dzieci, które nie powinny samodzielnie korzystać ze schodów, bo są na to zbyt małe. Bramki można w odpowiednim momencie zdemontować bez szkody dla wyglądu wnętrza.

Polecamy usługi: schody drewniane Szczecin