Schody w stylu minimalistycznym

Data dodania: 28.10.2016


Współcześnie wśród stylizacji wnętrz panuje swoisty eklektyzm. Można spotkać wystrój w stylu skandynawskim, vintage, retro, art deco, orientalnym, inspirowanym dawnymi epokami. Od wielu lat niezmiennie wyjątkowo popularny jest również minimalizm. Powodzenie tej estetyki wywołało nowe trendy również w produkcji schodów na wymiar. Jakie propozycje oferują producenci miłośnikom minimalizmu?

Schody dywanowe

Produkcja schodów dywanowych wykorzystuje konstrukcję samonośną, opartą na stopniach i podstopniach, które są ze sobą idealnie połączone. Pozbawione są policzków, czyli bocznych belek, które zespalają stopnie. Z tego powodu konieczne jest przytwierdzenie schodów do ściany lub filarów, aby konstrukcja była stabilna. Planując montaż takich schodów w domu, trzeba o tym poinformować architekta na etapie budowy. By stopnie spełniały swoją funkcję, muszą być perfekcyjnie przymocowane do ściany. Są technologie, które pozwalają na budowę schodów dywanowych w gotowym już domu, jednak nie każdy producent schodów oferuje takie usługi. Nie zawsze również taka usługa jest możliwa do wykonania. Z tego powodu należy skonsultować się z producentem schodów (sprawdź: schody Szczecin), by mieć pewność, że taką usługę jest w stanie zapewnić.

Schody dywanowe mogą mieć różne formy: jednobiegową, dwubiegową, zabiegową, wachlarzową – propozycje zależą od propozycji i technologii, którą stosuje producent schodów. Pozbawione balustrad schody dywanowe wyglądają właśnie jak dywan, położony na niewidzialnych stopniach. Ich ascetyczna forma pasuje do minimalistycznych wnętrz, ale również oszczędza dużo miejsca. Przestrzeń pod schodami pozostaje niezabudowana, co daje duże możliwości wykorzystania jej w użyteczny i kreatywny sposób.

Schody wspornikowe

Schody wspornikowe, zwane także półkowymi, również są pozbawione policzków i wszystkich widocznych elementów konstrukcji. Tak jak dywanowe, przymocowane są do ściany, dlatego dobrze by było zaplanować ich montaż jeszcze zanim budowa domu się rozpocznie. Wykonane są najczęściej ze stali przymocowanej do żelbetonowej belki, a później wykańcza się je drewnianymi deskami. Schody na wymiar wykonane tą techniką sprawiają wrażenie wiszących pojedynczych półek, ponieważ pozbawione są podstopni. Dają niezwykły wizualnie efekt – połączenia nowoczesności i ulotności.

Schody w stylu minimalistycznym, dzięki swoim unikalnym konstrukcjom, zawsze robią ogromne wrażenie. Dzięki braku ozdobników na pierwszy plan wynoszą piękno drewna, z którego najczęściej są wykonane. Ich montaż wymaga doświadczenia i uwagi, dlatego nie należy powierzać tego zadania niesprawdzonym, choć może tańszym firmom. Renomowany producent schodów na wymiar (sprawdź: wycenaschodow.pl) zapewni wysoką jakość wykonania, choć może ceny nie będą aż tak satysfakcjonujące. Jednak późniejsze naprawy lub nawet wymiana schodów mogą kosztować dużo więcej, dlatego warto zainwestować w uznanego na rynku producenta.